Provizní systémy - nejdůležitější parametry

Affiliate programy - České provizní systémy

   Na této stránce uvádím nejdůležitější finanční parametry jednotlivých provizních systémů. Tyto parametry jsou rozhodující, zda má smysl investovat čas a prostředky do propagace některého provizního systému.

Provizní systémy - základní finanční parametry

   Finanční parametry daného provizního systému jsou nejdůležitější čísla, podle kterých stojí za to se rozhodovat pro daný provizní systém, případně pro to, zda má vůbec smysl věnovat energii propagaci některého oboru, eshopu a podobně.

Přímá provize

   Výše přímé provize je nejčastějším sledovaným parametrem. Přímá provize má obvykle jednu ze dvou forem:

  • Pevná částka dle druhu sjednaného obchodu (uzavření smlouvy a pod.)
  • Procentuelní provize z objemu zprostředkovaných obchodů.
  •    Přímá provize daného provizního systému určuje procento objemu, které dostane partner v provizním systému z každé objednávky. Provize se počítá nejčastěji z objemu obchodu bez započtení DPH a bez poplatků za přepravní služby.

   Přímé provize pro affiliate partnery jsou často nastaveny hodně blízko limitní úrovně, kterou je daný shop ochoten poskytnout a obvykle se pohybují na 20-40% provize, kterou má samotný prodejce. Vyjednávání o provizích tedy přichází v úvahu, ale příliš velké odchylky od provize běžně poskytované neočekávejte.

Průměrná provize jednoho obchodního případu

   Přibližná provize při průměrné výši obchodu na daném eshopu, cíleném zdroji návštěvníků a dané provizi. Tento parametr spolu s konverzním poměrem vypovídá více o reálných možnostech daného shopu poskytnout provizním partnerům skutečný výdělek. 1% ze stavební zakázky ve výši 300 000Kč vypadá o kus optimističtěji, než 10% ze spodního prádla za 800Kč.

   Seriózní a zavedené internetové obchody udávají ve svých výsledcích minimálně počet zákazníků a celkový počet obchodů, z čehož lze snadno zjistit průměrnou výši zakázky a tím také výši provize pro jeden případ

Konverzní poměr

   Konverzní poměr cílených návštěvníků je druhým nejdůležitějším parametrem pro posouzení reality výdělků. Toto číslo udává poměr počtu návštěvníků ku počtu reálných obchodů. Pokud je eshop udělaný dobře, pohybuje se konverzní poměr ve většině oborů mezi 0,5-2% (1:200 - 1:50), vyšší konverzní poměr tedy ukazuje na výbornou kvalitu shopu nebo vybraného zboží, nižší velmi často na problematický eshop.

   Provize obchodníků a tím i provize affiliate partnerů jsou ve většině oborů běžného spotřebního zboží dané a jen velmi těžko s nimi může obchodník hýbat. Pokud tedy některý obchod nabídne affiliate parnerům provizi, která je několikrát vyšší, než u konkurence, zpravidla to znamená jediné - vyšší ceny o tuto provizi a tím i nižší konverzní poměr.

Doba provize - životnost cookie

   Další velmi důležitý parametr, který výrazně ovlivňuje výslednou výši provize daného provizního systému. Některé provizní systémy mají nastaveno cookie pouze na první session, u jiných dostáváte provizi několik měsíců, rok nebo dokonce provizi ze všech zakázek, které vámi získaný zákazník udělá. Standardně poskytují provizní systémy provizi po dobu 30-90 dnů od přístupu z daného provizního odkazu.

   Pokud je tato dobra kratší než jeden den (například jen aktuální session), výrazně se snižuje pravděpodobnost provize, v některých oborech až na 20%.

Druh neboli obor eshopu a provizního systému

   Obor, ve kterém funguje daný provizní systém ovlivňuje ve vztahu ke zdroji provizních návštěvníků z velké části konverzní poměr, výšku objednávky a další parametry. Pokud máte stránky o motorkách, můžete na nich inzerovat sportovní obuv, spodní prádlo, ale menší úspěch budou mít dětské hračky.

Kvalita provizního systému

   Kvalita provizního systému patří mezi administrativní parametry, ale zároveň výrazným způsobem ovlivňuje výši celkové provize. Některý provizní systém používá jako software malý nedoladěný přílepek k eshopu a jiný profesionální a propracovaný affiliate software.

   Kvalita provizního software má také vliv na počáteční náklady s rozběhnutím provizních odkazů - pokud máte online možnost kontrolovat počet prokliků či dokonce jednotlivé prokliky a vidíte online objednávky, můžete mnohem snadněji odhalit chyby než když prokliky nevidíte vůbec a objednávky zobrazuje provizní systém až po vyřízení a zaplacení.

Provizní systémy - další finanční parametry

PPC systém

   Kromě běžné přímé provize poskytují některé seriozní a větší affiliate programy také přímou platbu za proklik, obvykle ve formě "0,50Kč/proklik, maximálně však 200prokliků na jeden obchod". Pro prokliky z PPC je obvykle nastaven velmi přísný režim kontroly, přesto však může tvořit zajímavý přivýdělek k přímé provizi a může přímou provizi zvýšit až o několik desítek procent.

Provize dalších úrovní

   Provize z obchodů, které započítali provizní partneři, tzv. multilevel. Nejčastěji je poskytována provize partnerům druhé úrovně, t.j. z objemu obchodů je poskytnuta přímá provize partneru, který obchod získal (např. 5%) a dále provize 2. úrovně tomu, který do provizního systému daného partnera přivedl (např 0,5%). Tedy ještě častěji tato provize v affiliate programech poskytována není. Provizi musí umět zpracovat provizní software daného obchodu. Obvyklá výše této provize, pokud je poskytnuta, je mezi 10-20% přímé provize.

   Samotné přímé provize jsou často tak vyšponované, že majitelé eshopů nemají až tak velký zájem na zvyšování provizí partnerům a tak některé eshopy omezují maximální možnost přivýdělku na podpartnery (např. 0,2% z obchodu, nejvýše však 20 000Kč na každého přivedeného partnera)

Provizní systémy - nevýznamné finanční parametry

Výše vyplacených provizí všem partnerům

   Často udávaný parametr ve stylu "od roku 1996 jsme vyplatili na provizích našim partnerům 460 000Kč". Uvedená celkem vysoká částkaale tvoří asi 10 tisíc Kč měsíčně - to je na slabší výplatu jednoho člověka na část úvazku nebo přivýdělek pár studentů, kteří mají stránky, obsah, techniku i čas zadarmo, ale ne na reálnou práci a slušný výdělek z provizí. Podobná čísla tedy berte s rezervou.

   Tento parametr je tedy spíše marketingový a s reálnou možností výdělku a případnými propočty efektivity má často pramálo společného. Dané číslo je třeba tedy brát s rezervou, případně rozpočítat na počet měsíců a provizních partnerů.

Minimální částka pro výplatu peněz

   Provizní systémy obvykle nevyplácí libovolnou částku, ale vyplatí provizi až od určité nastřádané hodnoty. České minimum je 200Kč, ale často je tato částka vyšší a pohybuje se mezi 500-1000Kč.

   Tento parametr o provizním systému příliš nevypovídá, pokud chcete na provizích opravdu vydělávat, je to parametr bezvýznamný. Funkční a kvalitní provizní systémy mají částku základní pro výplatu provize obvykle vyšší.

, tento parametr však není zdaleka jediný, který ovlivňuje výnos z daného provizního systému - stejně důležité jsou průměrná provize či běžný konverzní poměr pro cílené návštěvníky

 

-

Průměrná provize -

- Pravděpodobný konverzní poměr při cíleném zdroji klientů (klienti ze souvisejících témat). Konverzní poměr se u některých obchodů výrazně liší podle sezóny daného zboží.

PPC systém - některé affiliate programy umožňují platbu za každý proklik. Částka za proklik je většinou limitována maximem proplacených kliků na jednu objednávku, v každém případě zvyšuje celkový výnos.

Název DruhPřímá
provize
Provize
2. úroveň
Průměrná
provize
Konverzní
poměr
PPC
systém
SportObchod Sportovní  5% 
1% 
50-100Kč 
8-10% 
Ne 
Wedos Stavebniny Stavebniny  3% 
0,3% 
800-1500Kč 
0,4-0,6% 
Ano, 0,50Kč 
Xzone Hry - PC/PS  5% 
 Ano 
 20-30Kč 
 1-2% 
 Ne 


Provizní systémy - Další finanční parametry

Speciální prémie - další odměny kromě běžných provizí

Způsob vyplácení - se liší od jednoduchého převodu na účet po písemnou žádost o vyplacení provize.

Minimální částka - Většina affiliate programů umožní vyplatit provizi až po dosažení určité výše, obvykle 500Kč.

Uzavření smlouvy - Obvykle stačí vyplnit formulář na webu. Vyjímečně je požadována písemná smlouva.

Název Uzavření
Smlouvy
Vyplácení
FO
Účet
DPH
Minimální
částka
Speciální
prémie
SportObchod Internet
 bez DPH
500Kč 
300Kč za 5000Kč objemu první měsíc
Wedos Stavebniny Internet Písemná smlouva  bez DPH  500Kč 
100Kč za registraci do systému
Xzone Internet
 včetně DPH 600Kč 
Vyšší procento při speciálních akcích